Tynk wewnętrzny: gipsowy kontra tynk tradycyjny. Który wybrać?

Tynk gipsowy sprawi, że szybko uzyskasz białą, gładką powierzchnię ściany wewnętrznej, gotową do malowania, niestety niezbyt odporną na uszkodzenia. Tynk tradycyjny jest znacznie trwalszy, ale po ułożeniu tynku ściana ma chropowatą fakturę i wymaga wygładzenia. Radzimy z czego zrobić tynk wewnętrzny.

Tynk tradycyjny (tynk cementowo-wapienny)

W składzie tynków cementowo-wapiennych jest cement, wapno, piasek i woda. Po ułożeniu tynk tradycyjny ma lekko chropowatą fakturę i nawet po dokładnym wygładzeniu pozostają szorstkie. Tynki te są paroprzepuszczalne, więc nie hamują przenikania pary wodnej przez mury. Odznaczają się także dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Układa się je na wszystkich rodzajach podłoży mineralnych w pomieszczeniach dowolnego przeznaczenia. Całkowita grubość warstw wynosi 0,5-4 cm.

W sprzedaży są tynki cementowo-wapienne do nakładania ręcznego lub maszynowego. Mieszanki wzbogacane są też o domieszki hydrofobizujące (powstrzymujące wchłanianie wody), poprawiające urabialność, zwiększające przyczepność lub spowalniające albo przyspieszające wiązanie. Można kupić również tynki z białym cementem. Dzięki jaśniejszej barwie pozwalają później na nałożenie mniejszej ilości białej lub jasnej farby niż przy zastosowaniu tynków szarych. Zużycie tynku cementowo-wapiennego wynosi 11-14 kg/m2/1 cm.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Ostatnie realizacje

MTM Matuszkiewicz  Technology Management Sp. z o. o.

MTM Matuszkiewicz
Technology Management Sp. z o. o.

03-371 Warszawa
ul. Wysockiego 27

NIP: 527 261 59 94
REGON: 142023749
Numer KRS 0000335972
Sąd Rejonowy dla Miasta Warszawy
XIX Wydział Gospodarczy KRS